I Arts Commerce & Science College, Manmad

NCC

ISTABLISHMENT OF DEPARTMENT :-03 OCT 1993

Strength of Cadets : 53 Cadets

Reallocation of Cadets : 53 boys Cadets

Day of the Parade : Friday and Saturday

Time : 7:00 a.m. to 12:00 a.m.

Total parade per Year : 40 parades

‘B’ Certificate Examination : Conducted By 50.Maharashtra.BN.NCC Aurangabad.

‘C’ Certificate Examination : Conducted by AURANGABAD Group

Qualification required appearing examination per year.

Selection process :

Duration : 3 year

Selection for first year in month of June & July

Physical fitness

Medical certificate

‘B’ cert Exam for second Year cadet

‘c’ cert Exam for second Year cadet

First year no exam and no camp this year

Documents Required

Admission receipt

10th /10+2 std mark sheet

Adhaar card

National Bank Passbook

Photo -6 copies

Blood group certificate

Various Camps

Annual training camp

Group Selection camp

Thal sainik camp

National integration camp

Army attachment camp

Republic Day camp

All India Tracking camp

IMA Attechment camp

OTA Attechment camp

NCC Day camp

All India mountenearing

All India trekking camp

BLC camp

ALC camp

Other Activities in NCC Army

Flood Rescue

Blood Donation

Tree Plantation

Aids awareness

Pulse Polio

International Yoga day

NCC day rally

Cleanliness program

Any social program

Highlights of the department

Every year average 8 to 10 cadets enroll in Indian Army.

Available of good drill ground.

Study room for cadets.

Permanent staff.

Republic Parade Participated (R.D. Delhi)
Sr.No. Reg. NO Name of Cadets Year
01 MAH/SD/13/178980 Gaikwad Roshan Dilip 2015-16
List of Cadets selection in Indian Army 2015-16
Sr.No. Name of Cadet Center
01 Gaikwad Roshan Dilip Arty Hyderabad
02 Jadhav keshav Arty Hyderabad
03 Dhekale Tushar Dattatray AAD Gopalpur orrisa
04 Khandekar Sopan Shrihari Assam Rg.
05 Khairnar Janardhan vasant Bihar Rg.
06 Kushare Gokul Gorakh Bombay Engi.G. Pune
07 Sonawane Ganesh Uttam Armed A.nagar
2016-17
Sr.No. Name of Cadet Center
01 Kale Mayur Maratha LI. Belgoan
02 Pawar Kiran Bihar Rg.
03 Kakad Amol Dashrtha Nagpur Kampthee
04 Batav Amol Sahebrao Sagar M.P
05 Chormale Narendra Laxaman Arty Hyderabad
2017-18
Sr.No. Name of Cadet Center
01 Ghuge Sagar Rajaram Bombay Eng.G.Pune
02 Korde Kiran Patilba Arty Nashik
03 Chaudhari Sopan Shravan B.E.G Bhopal
04 Sanap Bhushan Dattu Maratha LI Belgoan
05 Ghuge Gaurav Barku Arty Nashik
06 Ghuge Navnath Jagan Armed A.Nagar
07 Shermale Rajendra Suryabhan B.E.G Bhopal
08 Thorat Pramod Shankar Maratha LI Belgoan
09 Mote Sachin Arty Nashik
10 Shukla Avadesh Maratha LI Belgoan
11 Kale Vishal Grenders Jabalpur
12 Shelke Akshay Popatrao Maratha LI Belgoan
2018-19
Sr.No. Name of Cadet Center
01 Mavale Rahul Greneders Jabalpur
02 Pawar Bapu Anna Arty Hyderabad
03 Wagh Satish Balu Arty Hyderabad
04 Deore Aksah Shivaji Arty Nashik
05 Aher Sachin Sakhahari Maratha LI Belgoan
06 Gosavi Yogesh Zipru BEG Pune
07 Sanap kishor Dattu Maratha LI Belgoan
08 Pawar Akshay Kailas Maratha LI Belgoan
09 Pagare Rutik Babasaheb --
10 Shelke Sagar Ziparu --
2018-19
Sr.No. Name of Cadet Center
01 Chavan Samadhan Bombay Eng.G.Pune
02 Sadgir Dnyneshwar Arty Nashik
03 Aher Vijay Maratha LI Belgoan
04 Dongre Omkar Maratha LI Belgoan
05 Pawar Sameer Bombay Eng.G.Pune
06 Wagh Om Machindra Bombay Eng.G.Pune
07 Shelke Atul Armed A.Nagar
08 Gunjal Pawan Armed A.Nagar
09 Jejure Kiran Baban Armed A.Nagar
10 Vadkte Rahul Ravaba CMP Bangalore
11 Sonawane Yogesh ASC Bangalore